NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва
3036
Творчески отражения

Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак

| 28 Октомври 2024, 15:15 ч.
Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва
Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва
Снимка © Даниел Димитров

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна

Есенното издание на SoFest (14-17 ноември) завършва с два рок концерта в Sofia Live Club.

Първият е на Роберта, която е една от малкото световни изпълнителки, пели на двумилионна публика, пред „Бранденбургската врата“, посочват организаторите.

„С уникалния си глас и личен стил на вокални интерпретации, музикалната дива ще припомни защо е спечелила славата на изпълнител с широка гама репертоар.

На 16 ноември певицата ще представи своя, напълно нова интерпретация на най-емблематичните песни, на неповторимата Дженис Джоплин. Ще се насладим на парчета на една рок дива оставила следа както в световния блус и рок, така и във формирането на много артисти след нея“, допълват организаторите.

Заедно с Роберта, на сцената излизат музикантите Филип Александров - клавири,

Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян. 

Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.

На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.

Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,

От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).

В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта. 

Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.

В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.

Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел

По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти  помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла американската мечта.

Ан Кюсак , в разговор с Гергана Николова и Даниел Димитров – за незабравимите си спомени от снимачната площадка на „Тяхната собствена лига“, за жанра, в който не се чувства удобно, за ролята на родителите в избора да бъде актриса, и за шоколадовия мус. И още: Защо едно от най-важните неща в кино индустрията е човек да може да казва „Благодаря“ и „Моля“? Имала ли е някога афинитет към математиката и политиката, с която се е занимавала майка ? Може ли да се каже, че е изживяла американската мечта?

Кюсак не е често срещано име, но пък е твърде популярно, благодарение на Вашата фамилия. Интересувала ли сте откъде идва това име, какво означава. Имате ли ирландски корени?

- Да. Името Кюсак е с ирландски произход. Предците ми и от страната на майка ми, и от страната на баща ми, са от Ирландия. Не знам какво означава името. Интересно ми е, но не знам. Знам само от коя част на страната идва семейството ми .

Няма как да не Ви попитаме за един филм, любим на няколко поколения зрители – „Тяхната собствена лига“ (A League of Their Own)… 

Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.

От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".

Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.

След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.

Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.

"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".

Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.

"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред

Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.

Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.

Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.

Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.

През 2019 г. платформата Редит публикува песента

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според п

- О, да! Любимият ми филм!

Как се озовахте в компанията на Том Ханкс, Джина Дейвис, Мадона, Лори Пети...

- Нямам представа. Всъщност, минах по традиционния път, през кастинг. Когато дойде в Чикаго, Пени (Маршъл, режисьор на филма – бел. а.) първо накара много от жените да направим упражнения, свързани с бейзбола. След като видя как се справяме с топката и ръкавицата, с упражненията, както и как изглеждаме на екран, ме включи в актьорския състав. След това ми даде ролята на Шърли Бейкър.

Имам много спомени от този период. Той промени изцяло посоката на живота ми. Един такъв незабравим момент беше, когато снимахме в Хендерсън, Кентъки, който, очевидно е един от щатите в САЩ, в един от стадионите от лигата ААА. В бейзбола има много различни дивизии – има главна лига по бейзбол (МЛБ), а ААА е веднага след това. И те преобразиха целия този стадион да изглежда така, сякаш е 1943 г. Имахме 5000 статисти, всички от които бяха в облекло, подходящо за времето. Дори боклукът беше от онази епоха. Сложиха камерата там, където би бил боксът за журналисти. Всички бяха облечени в униформи. И играхме няколко ининга. Пени просто искаше от нас да играем. Това беше красива нощ, имаше лек бриз. И се кълна – почувствах се сякаш наистина годината беше 1943-а. Беше сюрреалистично, защото всички бяха в дрехи от това време, униформите ни бяха от това време, скамейката с резервните играчи, топката, всичко… Беше много готино! (Смее се – бел. а.).

След такъв старт трудно, или може би лесно, е да приемаш следваща роля?

- Може да прозвучи досадно, но никога не съм приемала за даденост която и да е моя роля, защото конкуренцията е голяма. Една от моите „съотборнички“ – Ан Рамзи, участваше в ситкома „Луд съм по теб“ (Mad About You – бел. а.) в началото на 90-те, с Хелън Хънт и Пол Райзър. Посетих я на снимачната площадка и си помислих, че да снимаш ситком е много готино, тъй като е комбинация между телевизията и театъра, където има публика на живо. След това аз самата бях избрана за ситком и това ме заведе в Ел Ей. Продължих да снимам в други ситкоми, други проекти… Всичко се завъртя оттам. 

Снимала сте комедии, драми, трилъри, хоръри, сериали… Има ли жанр, в който не се чувствате удобно?

- Нямото кино (Смее се – бел. а.) Не, наистина няма. Всички жанрове за мен са забавни и пленителни. Всичко зависи от историята и героя.

Казвате, че едно от най-важните неща в кино индустрията е човек да може да казва „Благодаря“ и „Моля“. Защо?

- Мисля, че добрите обноски са много важни. Има много дисфункция във всяка индустрия. Но, ако някой направи нещо за теб, за да помогне да спечелиш някоя роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ.

Самата природа на филмите и телевизионните сериали е малко жестока. Работното време е дълго. Актьорите, поне ако са на работа, обвързана с Гилдията на екранните актьори (SAG-AFTRA), работят 12 часа, след което имат 12-часови паузи от снимачния процес. Техническият екип работи повече часове. В него хората работят повече време и понякога – в много трудни и сложни ситуации.

Човек не може нищо да направи във вакуум. Не мога да участвам във филм от епоха, ако нямам подходящото облекло. Това означава, че дизайнерът на костюми, хората от гардероба, гримьорите и фризьорите прекарват много време и енергия, за да мога да изглеждам като герой от 40-те или като Клеопатра. Освен това, по проекта работи и дизайнер на продукцията, който се грижи всичко да изглежда така, като трябва. Това помага на основата на дадената история, като те отговарят за това всичко, което се вижда от публиката, да е достоверно. Наистина, нищо не можеш да направиш във вакуум, това е трудна индустрия. 

Спомням си, че брат ми (Джон Кюсак – бел. а.) работи с Клинт Истууд по един филм, а по-късно аз снимах с него „Съли“ и участвах с малка роля в един друг негов филм. И с право, той (Истууд – бел. а.) работеше с един и същи екип от хора в рамките на осем-девет филма. Той не толерира никакви задници. Нямаш време да се занимаваш с такива хора, разбирате ли? Целият процес може да е много изтощителен, затова е хубаво да си сигурен, че хората, с които работиш, са професионалисти, знаят какво правят, любезни са, трудолюбиви, появяват се, когато трябва, казват „Моля“ и „Благодаря“. Това е нещо много просто, но обноските имат значение. Хората работят толкова много и, ако признаеш усилията, които са положили заради теб, това наистина значи много. Наистина е така. Това е и да си свестен човек, все пак.

Имала ли сте някога афинитет към математиката и политиката, с която се е занимавала майка Ви? От малка ли стана ясно, че ще наследите професията на баща Ви?

- Политическата страна от семейството ми се основава, мисля, на майка ми – от гледна точка на активизма . Също – баща ми имаше връзка с братята Бериган, които бяха йезуитски свещеници. Бяха свързани с движение за мир в Ню Йорк през 60-те и 70-те години, около войната във Виетнам. Това Лемежно движение (Plowshares movement – бел. а.) продължава да съществува днес.

Когато бяхме деца, майка ни и баща ни ни даваха възможност да опитваме от различни неща, за да видят какво ще ни хареса най-много. Сещате ли се каква физиономия имат кучетата, когато изглеждат малко объркани от това, което казвате, и си обръщат главата въпросително. Мисля, че и родителите ми бяха така, когато всики се запалихме по киното и телевизията. 

Може ли да се каже, че сте човек, който е изживял американската мечта?

- Да. Когато бях дете, мечтите ми бяха да съм актриса и да имам определен вид преживявания. Имам голям късмет. Не приемам за даденост всичко това, което имах възможността да направя, и хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мисля, че мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Всеки трябва да преследва мечтите си.

Успях да изживея много от своите мечти. Участвала съм в главна роля, в половинчасов ситком, в независим филм, участвала съм в големи игрални филми. Работила съм с режисьори, сценаристи, актьори, които са носители на „Оскар“, играла съм в телевизионни сериали, печелили награди „Еми“. Не приемам всичко това за даденост и съм много благодарна.

Има ли дума, която най-добре Ви описва като човек?

- Silly (Глупав, игрив, безгрижен, забавен, лигав, смешен – бел. а.). Да, мисля, че това е думата. Така би ми се искало поне (Смее се – бел. а).

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича..."?

- Шоколадов мус. Наистина обичам шоколадов мус. Това е трудно за продължение изречение, защото можеш да поемеш в различни посоки с него. Има много неща, които обичам. Обичам, когато хората са добри едни към други. И мисля, че имаме голяма нужда от това. Обичам, когато хората са свободни да бъдат себе си и не са съдени или критикувани за това кого обичат, как изглеждат, какви са техните страсти и как оцеляват в този свят… Обичам и шоколадов мус (Смее се – бел. а.).

Ан Кюсак е американска актриса и певица, родена на 22 май 1961 г. в Бруклин, Ню Йорк, САЩ. Израснала е в Еванстън, Илинойс. Има четирима братя и сестри, включително актьорите Джоан и Джон Кюсак. Майка й е учител по математика и политически активист, а баща й Дик Кюсак (1925-2003), е актьор, продуцент и писател. Ан учи в театрална работилница в Еванстън, след което завършва музикалния колеж „Бъркли“ в Бостън, Масачузетс. Първата филмова роля е в спортната комедийна драма „Тяхната собствена лига“ (1992). Ан Кюсак е участвала още в „Мултиплициране“ (1996), „Стигмата“ (1999), „Съли: Чудото на Хъдсън“ (2016), биографична драма на режисьора Клинт Истууд, чийто сценарий е базиран на книгата „Highest Duty“ на Съли Салънбъргър и Джефри Заслоу. Кюсак е играла и в множество телевизионни сериали, включително „Анатомията на Грей“, „Кости“, „Али Макбийл“, „Рипли“, „Скандал“, „Частна практика“, „Престъпни намерения“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
3036
Творчески отражения

Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила.Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите.

| 28 Октомври 2024, 15:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва
Ан Кюсак : Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва
Снимка © Даниел Димитров

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".

По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти  помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла американската мечта.

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна

Есенното издание на SoFest (14-17 ноември) завършва с два рок концерта в Sofia Live Club.

Първият е на Роберта, която е една от малкото световни изпълнителки, пели на двумилионна публика, пред „Бранденбургската врата“, посочват организаторите.

„С уникалния си глас и личен стил на вокални интерпретации, музикалната дива ще припомни защо е спечелила славата на изпълнител с широка гама репертоар.

На 16 ноември певицата ще представи своя, напълно нова интерпретация на най-емблематичните песни, на неповторимата Дженис Джоплин. Ще се насладим на парчета на една рок дива оставила следа както в световния блус и рок, така и във формирането на много артисти след нея“, допълват организаторите.

Заедно с Роберта, на сцената излизат музикантите Филип Александров - клавири,

Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян. 

Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.

На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.

Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,

От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).

В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта. 

Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.

В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.

Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел

Ан Кюсак , в разговор с Гергана Николова и Даниел Димитров – за незабравимите си спомени от снимачната площадка на „Тяхната собствена лига“, за жанра, в който не се чувства удобно, за ролята на родителите в избора да бъде актриса, и за шоколадовия мус. И още: Защо едно от най-важните неща в кино индустрията е човек да може да казва „Благодаря“ и „Моля“? Имала ли е някога афинитет към математиката и политиката, с която се е занимавала майка ? Може ли да се каже, че е изживяла американската мечта?

Кюсак не е често срещано име, но пък е твърде популярно, благодарение на Вашата фамилия. Интересувала ли сте откъде идва това име, какво означава. Имате ли ирландски корени?

Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.

От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".

Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.

След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.

Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.

"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".

Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.

"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред

Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.

Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.

Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.

Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.

През 2019 г. платформата Редит публикува песента

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според п

- Да. Името Кюсак е с ирландски произход. Предците ми и от страната на майка ми, и от страната на баща ми, са от Ирландия. Не знам какво означава името. Интересно ми е, но не знам. Знам само от коя част на страната идва семейството ми .

Няма как да не Ви попитаме за един филм, любим на няколко поколения зрители – „Тяхната собствена лига“ (A League of Their Own)… 

- О, да! Любимият ми филм!

Как се озовахте в компанията на Том Ханкс, Джина Дейвис, Мадона, Лори Пети...

- Нямам представа. Всъщност, минах по традиционния път, през кастинг. Когато дойде в Чикаго, Пени (Маршъл, режисьор на филма – бел. а.) първо накара много от жените да направим упражнения, свързани с бейзбола. След като видя как се справяме с топката и ръкавицата, с упражненията, както и как изглеждаме на екран, ме включи в актьорския състав. След това ми даде ролята на Шърли Бейкър.

Имам много спомени от този период. Той промени изцяло посоката на живота ми. Един такъв незабравим момент беше, когато снимахме в Хендерсън, Кентъки, който, очевидно е един от щатите в САЩ, в един от стадионите от лигата ААА. В бейзбола има много различни дивизии – има главна лига по бейзбол (МЛБ), а ААА е веднага след това. И те преобразиха целия този стадион да изглежда така, сякаш е 1943 г. Имахме 5000 статисти, всички от които бяха в облекло, подходящо за времето. Дори боклукът беше от онази епоха. Сложиха камерата там, където би бил боксът за журналисти. Всички бяха облечени в униформи. И играхме няколко ининга. Пени просто искаше от нас да играем. Това беше красива нощ, имаше лек бриз. И се кълна – почувствах се сякаш наистина годината беше 1943-а. Беше сюрреалистично, защото всички бяха в дрехи от това време, униформите ни бяха от това време, скамейката с резервните играчи, топката, всичко… Беше много готино! (Смее се – бел. а.).

След такъв старт трудно, или може би лесно, е да приемаш следваща роля?

- Може да прозвучи досадно, но никога не съм приемала за даденост която и да е моя роля, защото конкуренцията е голяма. Една от моите „съотборнички“ – Ан Рамзи, участваше в ситкома „Луд съм по теб“ (Mad About You – бел. а.) в началото на 90-те, с Хелън Хънт и Пол Райзър. Посетих я на снимачната площадка и си помислих, че да снимаш ситком е много готино, тъй като е комбинация между телевизията и театъра, където има публика на живо. След това аз самата бях избрана за ситком и това ме заведе в Ел Ей. Продължих да снимам в други ситкоми, други проекти… Всичко се завъртя оттам. 

Снимала сте комедии, драми, трилъри, хоръри, сериали… Има ли жанр, в който не се чувствате удобно?

- Нямото кино (Смее се – бел. а.) Не, наистина няма. Всички жанрове за мен са забавни и пленителни. Всичко зависи от историята и героя.

Казвате, че едно от най-важните неща в кино индустрията е човек да може да казва „Благодаря“ и „Моля“. Защо?

- Мисля, че добрите обноски са много важни. Има много дисфункция във всяка индустрия. Но, ако някой направи нещо за теб, за да помогне да спечелиш някоя роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ.

Самата природа на филмите и телевизионните сериали е малко жестока. Работното време е дълго. Актьорите, поне ако са на работа, обвързана с Гилдията на екранните актьори (SAG-AFTRA), работят 12 часа, след което имат 12-часови паузи от снимачния процес. Техническият екип работи повече часове. В него хората работят повече време и понякога – в много трудни и сложни ситуации.

Човек не може нищо да направи във вакуум. Не мога да участвам във филм от епоха, ако нямам подходящото облекло. Това означава, че дизайнерът на костюми, хората от гардероба, гримьорите и фризьорите прекарват много време и енергия, за да мога да изглеждам като герой от 40-те или като Клеопатра. Освен това, по проекта работи и дизайнер на продукцията, който се грижи всичко да изглежда така, като трябва. Това помага на основата на дадената история, като те отговарят за това всичко, което се вижда от публиката, да е достоверно. Наистина, нищо не можеш да направиш във вакуум, това е трудна индустрия. 

Спомням си, че брат ми (Джон Кюсак – бел. а.) работи с Клинт Истууд по един филм, а по-късно аз снимах с него „Съли“ и участвах с малка роля в един друг негов филм. И с право, той (Истууд – бел. а.) работеше с един и същи екип от хора в рамките на осем-девет филма. Той не толерира никакви задници. Нямаш време да се занимаваш с такива хора, разбирате ли? Целият процес може да е много изтощителен, затова е хубаво да си сигурен, че хората, с които работиш, са професионалисти, знаят какво правят, любезни са, трудолюбиви, появяват се, когато трябва, казват „Моля“ и „Благодаря“. Това е нещо много просто, но обноските имат значение. Хората работят толкова много и, ако признаеш усилията, които са положили заради теб, това наистина значи много. Наистина е така. Това е и да си свестен човек, все пак.

Имала ли сте някога афинитет към математиката и политиката, с която се е занимавала майка Ви? От малка ли стана ясно, че ще наследите професията на баща Ви?

- Политическата страна от семейството ми се основава, мисля, на майка ми – от гледна точка на активизма . Също – баща ми имаше връзка с братята Бериган, които бяха йезуитски свещеници. Бяха свързани с движение за мир в Ню Йорк през 60-те и 70-те години, около войната във Виетнам. Това Лемежно движение (Plowshares movement – бел. а.) продължава да съществува днес.

Когато бяхме деца, майка ни и баща ни ни даваха възможност да опитваме от различни неща, за да видят какво ще ни хареса най-много. Сещате ли се каква физиономия имат кучетата, когато изглеждат малко объркани от това, което казвате, и си обръщат главата въпросително. Мисля, че и родителите ми бяха така, когато всики се запалихме по киното и телевизията. 

Може ли да се каже, че сте човек, който е изживял американската мечта?

- Да. Когато бях дете, мечтите ми бяха да съм актриса и да имам определен вид преживявания. Имам голям късмет. Не приемам за даденост всичко това, което имах възможността да направя, и хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мисля, че мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Всеки трябва да преследва мечтите си.

Успях да изживея много от своите мечти. Участвала съм в главна роля, в половинчасов ситком, в независим филм, участвала съм в големи игрални филми. Работила съм с режисьори, сценаристи, актьори, които са носители на „Оскар“, играла съм в телевизионни сериали, печелили награди „Еми“. Не приемам всичко това за даденост и съм много благодарна.

Има ли дума, която най-добре Ви описва като човек?

- Silly (Глупав, игрив, безгрижен, забавен, лигав, смешен – бел. а.). Да, мисля, че това е думата. Така би ми се искало поне (Смее се – бел. а).

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича..."?

- Шоколадов мус. Наистина обичам шоколадов мус. Това е трудно за продължение изречение, защото можеш да поемеш в различни посоки с него. Има много неща, които обичам. Обичам, когато хората са добри едни към други. И мисля, че имаме голяма нужда от това. Обичам, когато хората са свободни да бъдат себе си и не са съдени или критикувани за това кого обичат, как изглеждат, какви са техните страсти и как оцеляват в този свят… Обичам и шоколадов мус (Смее се – бел. а.).

Ан Кюсак е американска актриса и певица, родена на 22 май 1961 г. в Бруклин, Ню Йорк, САЩ. Израснала е в Еванстън, Илинойс. Има четирима братя и сестри, включително актьорите Джоан и Джон Кюсак. Майка й е учител по математика и политически активист, а баща й Дик Кюсак (1925-2003), е актьор, продуцент и писател. Ан учи в театрална работилница в Еванстън, след което завършва музикалния колеж „Бъркли“ в Бостън, Масачузетс. Първата филмова роля е в спортната комедийна драма „Тяхната собствена лига“ (1992). Ан Кюсак е участвала още в „Мултиплициране“ (1996), „Стигмата“ (1999), „Съли: Чудото на Хъдсън“ (2016), биографична драма на режисьора Клинт Истууд, чийто сценарий е базиран на книгата „Highest Duty“ на Съли Салънбъргър и Джефри Заслоу. Кюсак е играла и в множество телевизионни сериали, включително „Анатомията на Грей“, „Кости“, „Али Макбийл“, „Рипли“, „Скандал“, „Частна практика“, „Престъпни намерения“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.